Zahájení postní doby

  • Ve středu 6. března vstoupíme do posvátné doby postní, kdy nás církev vybízí k pokání. Tento den, zvaný Popeleční středa, je dnem přísného postu od masa a újmyPostem od masa jsou vázány osoby starší 14 let a postem újmy jsou vázány osoby od 18 do 60 let. Půst újmy znamená, že se smíme dosyta najíst jen jednou za den. Postní doba má odlišný charakter než ostatní části liturgického roku. Je to doba naší metanoiy, což znamená obrácení, změna smýšlení, činění pokání. Je to doba naší vnitřní duchovní obnovy, což by mělo vyvrcholit opravdu dobrou předvelikonoční svatou zpovědí. Je to doba přípravy na obnovu našich křestních slibů ve vigilii Velké noci. Liturgická barva postní doby je fialová a kostel se nezdobí květinami. Výjimku však tvoří 4. neděle postní – Laetare, kdy se může oltář ozdobit střídmě květinou. V postní době se křesťané vyhýbají bujarým zábavám a bujarým veselím.