Popeleční středa – 14. února 2018

Ve středu 14. února 2018 v církvi vstupujeme do posvátné doby postní, kdy nás církev vybízí k pokání. Tento den zvaný POPELEČNÍ STŘEDA, je dnem přísného postu od masa a postu újmy. Postem od masa jsou vázány osoby starší 14 let a postem újmy jsou vázány osoby od 18 do 60 let. Půst újmy znamená, že se smíme dosyta najíst jen jednou za den.

Postní doba má odlišný charakter než ostatní části liturgického roku. Je to doba naší metanoiy, což znamená obrácení, změna smýšlení, činění pokání. Je to doba naší vnitřní duchovní obnovy, což by mělo vyvrcholit opravdu dobrou předvelikonoční svatou zpovědí. Je to doba přípravy na obnovu našich křestních slibů ve vigilii Velké noci.

Liturgická barva postní doby je fialová a kostel se nezdobí květinami. V postní době se křesťané vyhýbají bujarým veselím a zábavám.

V tento den tj. na Popeleční středu (14. 2.) bude v Českém Krumlově mše svatá u sv. Víta v 18:00 hodin, při které věřícím na znamení pokání se bude udílet „popelec“.